Tartumaa omavalitsusjuhid õppisid ring- ja jäätmemajanduse parimatelt
Eesti delegatsiooni kuulusid Tartu abilinnapea Raimond Tamm, Tartu valla vallavanem Jarno Laur, Elva vallavanem Priit Värv, Kastre vallavanem Annika Pajumaa-Murov, Nõo vallavanem Maano Koemets, Peipsiääre vallavanem Piibe Koemets, Tartumaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht Sven Tobreluts, kestliku arengu nõunik Villem Lõbu ning Kliimaministeeriumi ringmajanduse eksperdid eesotsas asekantsler Ivo Jaanisooga.
Õppereisi programm oli hariv ja kvaliteetne, sest juba 2016. aastal maailma esimese riikliku ringmajanduse teekaardi loonud Soome elanikud on just Tampere viimastel aastelel hääletanud oma riigi atraktiivseimaks elukeskkonnaks. Meie delegatsiooni võtsid vastu selle edu arhitektid ehk nende organisatsioonide juhid ja parimad eksperdid, kes vastutavad Pirkanmaa ring- ja jäätmemajanduse ning arengustrateegia korralduse eest.
Arutleti Eestis plaanitava jäätmereformiga haakuvatel teemadel, kuivõrd Soomes kehtib juba ammu kodanikele prügiarve asemel jäätmetasu ning arusaam omavalitsuste paratamatust suuremast koostöövajadusest on laialt aktsepteeritud.
Pirkanmaa regiooni 17 kohalikku omavalitsust on delegeerinud jäätmemajanduse praktilised tegevused Tampere linna juures tegutseva ettevõtte Pirkanmaa jäätmehooldusettevõtte kätte. Sealjuures jäätmehoolduse juhtnööre andva jäätmekäitlusnõukogu liikmete arv on väiksem, kui omavalitsuste arv, kelle jaoks jäätmekäitlust tehakse.
Külaskäigul umbes Elva suurusse Orivesi linnavalitsusse kinnitasid sealsed omavalitsusjuhid sellise korralduse ladusust. Usalduse aluseks on ühise institutsiooni kaudu tagatud pidev infovahetus, mis kasvatab ühtset regionaalset identiteeti ja soodustab strateegilist planeerimist. Jäätmehoolduse kontekstis toodi esile kõrgemat kvaliteeti ja madalamaid hindu.
Kohtumisel Tampere linnavalitsuses rõhutas Pirkanmaa jäätmehooldusettevõtte tegevjuht Pasi Muurinen, et regioonis on Soome tavakodaniku jaoks kõige odavamad jäätmetasud, mis on saavutatud tänu sealsele piirkonnale omasele teeme-ära-suhtumisele.
Tampere linnale kuuluva, kuid kogu piirkonna eest vastutava mittetulundusliku ettevõte Ekokumppanit OY ülesandeks on ringmajandust toetava teavitustegevuse, kampaaniate, infolehtede, artiklite, podcastide ning sündmusturunduse loomine ja elluviimine. Tegevjuht Suvi Holm rõhutas et fookus on tugevalt erinevas vanuses lastel ning noortel, tegevustega kaetakse üle 100 kooli ja jõutakse 30 000 õpilaseni. Mitmete tutvustatud edulugude seas avaldas enim muljet 3500 kooliõpilase osalusel korraldatav riiete vahetusturg, kus mullu leidis uue uhke omaniku 4500 kg riideid.
Mainitutega samaväärseid arutlusi pakkusid Tartumaa esindajatele sisukad kohtumised Circular Pirkanmaa (ringmajandus), Business Tampere (ärivõrgustikud), Verte OY (rohelise tööstuse platvormkompanii) jt organisatsioonide esindajatega. Koosolekutele lisaks külastati jäätmekogumisjaama Tamperes ning Biomylly biogaasi tootmise tehast Koukkujärve jäätmekogumiskeskuses.
Läbiva uue teadmisena külaskäigult jäi kõlama ringmajanduse ja rohetehnoloogia ettevõtete piirkonda toomisega tegeleva platvorm-kompanii Verte OY tegevjuhi Sakari Ermala tõdemus, et isegi kui erinevate omavalitsuste, ettevõtete ja huvigruppide pidev kooskäimine võib olla vahel väsitav, siis oluliste otsuste tegemisel saab nendel kohtumistel tekkinud usaldus määravaks jõuks ning aitab kaasa ettevõtja jaoks ülitähtsale tegurile - menetlusaja lühenemisele.
LisainfoSven Tobreluts
tegevjuht
+372 5552 1465
sven.tobreluts@tartumaa.ee